Kedves Nyelvtanuló!
Ezt a cikket azért írtam, hogy bemutassam Neked a hatékony és sikeres felkészülést az IELTS nyelvvizsgára. Először vizsgáljuk meg mi is ez a nyelvvizsga, hol fogadják el, mire jó, miért jó, stb. Az IELTS egy rövidítés, ami International English Language Test kifejezést rövidíti. Ez egy akkreditált (hivatalosan is elfogadott) nemzetközi nyelvvizsga. Amerikában, Kanadában, Európában is ismert és elfogadott.
Mihez jó az IELTS?
Az IELTS vizsgát két fő irányban kérik:
1.) továbbtanuláshoz külföldi egyetemen
2.) munkához, letelepedéshez külföldön
Nézzük meg az egyes eseteket részletesebben. Ha 17-18 éves vagy és szeretnél külföldi egyetemen továbbtanulni, akkor kérheti az egyetem az IELTS nyelvvizsgát. A minimális pontot is megadják, ez általában minimum 6.5 pont ami kb. egy jó erős középfoknak (majdnem felsőfok) felel meg. Szintben egy nagyon erős B2 és egy gyenge C1 között helyezkedik el. A 7 pont az már egy felsőfok, vagyis C1 szint. B2 az középfok. Mit kell tudni B2-re? Nyelvtanból mindent, szókincsben szinte minden témáról folyékonyan kell tudni beszélni. C1-en elvont témákról is, és sokkal bővebb szókincs és ismeretanyag, (tudás) szükséges.
Második eset a külföldi munkavállalás és letelepedés. Ebben az esetben a leendő munkaadó kéri a nyelvvizsgát, hogy meggyőződjön arról, hogy elboldogulsz az idegen országban, megérted és el tudod végezni a feladatokat. Munkakörtől és munkáltatótól függően minimálisan általában 5.5 -öt kérnek, ami kb. egy középfokú nyelvtudásnak felel meg, B1-B2 szint. (gyenge középfok) Ez mit is jelent akkor? B1 szinten elég 6-8 igeidő, közepes szókincs, elvárás a szintén folyékony beszéd egyszerűbb témákban, főbb nyelvtan ismerete.
Hogyan készülj az IELTS nyelvvizsgára?
Készülhetsz egyedül, tanfolyamon vagy magántanárral. Mivel én magántanár vagyok, így természetesen erre szavazok, de bemutatom a többi opciót is.
1.) Egyéni tanulás
Előnye hogy ingyen van, időben teljesen rugalmas, saját ütemedben tanulsz, amikor épp ráérsz. Hátránya hogy egyedül vagy, nincs kivel beszélni, ha elakadsz akkor max. guglizol vagy bemész csoportokba kérdezni, és megpróbálod az 50 komment közül az 1-2 használhatót kiszűrni. A tananyag beszerzése drága és nehézkes lehet és mivel nincs tapasztalatod esélyes hogy melléfogsz és nem éppen a legjobb tananyagból tanulsz.
2.) Tanfolyam
Szerintem ez már egy fokkal jobb, hiszen egy tapasztalat tanártól tanulsz, hátránya a csoport. Ha online akkor még kevésbé hatékony (könnyű megbújni), ha élő akkor utazni kell. Nem olcsó és nem is elég hatékony, mert egy vagy a csoportban és ritkán kerül Rád a sor.
3.) Magántanár
Mint főállású online angol magántanár én természetesen erre szavazok. Előnyei mellett eltörpülnek a hátrányai. Hátrány lehet az ár, ami soha nem olcsó. Egy jó magántanár nem adja magát "olcsón", de az ár lehet reális. 2023-ban egy nyelvi magántanár általában 5000-8000 vagy akár 10.000-12.000 Ft-ot kér egy 60 perces órára. (akár online, akár élőben)
Ezt természetesen bele kell kalkulálni a költségvetésbe. Érdemes havi szinten számolni, hogy mennyit tudsz rászánni és azt leosztani hetekre és órákra. Én tartok 45 perces órákat is, ami nem kerül ilyen sokba.
Előnyök:
Más magántanárt nem ismerek, így inkább magamról fogok most írni. Maximálisan rugalmas vagyok időben, a diákjaim bármikor átrakhatják az órát mindenféle következmény nélkül. Minden óráról számlát adok, akár cégeknek is. Nem KATA adózó vagyok, hanem átalány adózó. Az első megbeszélés ingyenes. (Skype-on)
Utána tudsz órákat venni akár egyesével is: zéró kockázat. Választhatsz a 45 perces vagy 60 perces órák közt, akár válthatsz is egyikről a másikra.
Pontosan tisztában vagyok az elvárt szintekkel, mivel több tanulóm is vizsgázott már IELTS-en és emellett más nyelvvizsgákon. A létszám meghaladja a százat. 11 éve tanítok online főállásban, előtte offline. Diplomás, nyitott gondolkodású, fiatalos tanár vagyok, aki lépést tart a korral és mindig képben van, és tájékozott. Elfogadja a fiatal generáció (14-18 évesek) látásmódját és gondolkodásmódját.
Tanítási stílusom következetes, lelkiismeretes, emberi és viszonylag szigorú. Az eredményhez teljesítmény kell, célirányosan haladunk, nincsenek mellékzöngék. Nincs locsi-fecsi, mellébeszélés, dumálgatás, mint "más tanárnál", a diákjaim mesélték, hogy a tanár mindenféléről beszélt velük, ráadásul magyarul. Hát nálam ilyen nincs. Ha van egy cél, akkor azt kell szem előtt tartani és afelé haladni. Így a diák és a tanár is elégedettek.
ESET TANULMÁNYOK
Most pedig lássunk pár konkrét esetet. A neveket GDPR adatvédelem miatt megváltoztattam. A GDPR egy adatvédelmi törvény az Európai Unióban és minden magánszemély adatát védi. Nekem mint magántanárnak ezt mindig szem előtt kell tartanom.
Nagy Erika 17 évesen kezdett velem tanulni. Pár hónapra rá lett 18 éves. Az angol emelt szintű érettségi vizsgájára készítettem fel először. Végigmentünk a szóbeli témákon, ezekhez a saját anyagaimat használtam, amiből szinte mindenki leteszi a B2-es nyelvvizsgát ha normálisan átveszi velem. (elsőre vagy másodikra, ha pech-es vagy nagyon izgul)
Ez egy előrehozott emelt érettségi volt, mert már ilyenre is van lehetőség. Utána Erika kitalálta, hogy ő külföldi egyetemen szeretne továbbtanulni, de legalábbis megpróbálja. Édesanyjával elmentek Budapesten egy tájékoztatóra, amit egy közvetítő cég tartott. A kiválasztott pár egyetem (skandináv országokban) 6.5 pontos minimális IELTS vizsgát kért.
Tehát ezután (ekkor már 18 éves volt) rákészültünk az IELTS-re. Előtte az emelt érettségi teljes írásbeli feladatsorait oldottuk meg, kéthetente egy teljes feladatsort, 18-at. Utána ezek már IELTS feladatsorok voltak. A szóbelihez egy legújabb kiadású könyvet használtunk, ami tele van IELTS vizsga kérdésekkel és minta válaszokkal. A szintje majdnem felsőfok. (nem egészen felsőfok még, de nagyon erős középfok)
Erika nagyon izgult, az utolsó hónapban már csak vizsgaszitut imitáltunk, írásbelihez időméréssel, szóbelihez eljátszottuk a vizsga szituációt. A felkészüléshez használtunk .mp3 hanganyagot is, az az írásbeli feladatsorokhoz van.
A vizsgája 6.5 pontos lett. Ekkor volt 19 éves. Ez szerintem reális. Pont ennyi kellett neki. Nem lett jobb, de rosszabb sem. A szülők nagyon örültek és büszkék voltak a lányukra. Erika jobbra számított és én is. Lehet hogy maximalisták vagyunk?
Erika óraszáma: heti 2-szer 60 perc, kihagyás nélkül. (ünnep vagy nyári szünetben lement heti 1-re)
Másik diákom:
Budapesten élő kínai 19 éves diák. Elit gimnáziumban tanul, folyékonyan beszél magyarul (néha 1-2 hibával) és angolul is. Mivel vele több időnk volt, ő adott erre pár évet, így egy általános felkészítő könyvből tanulunk vele. Heti 1-szer 60 percben, ez egy kényelmes menet, de van rá 2-3 évünk.
Ha szeretnél velem tanulni, egy tapasztalt, hiteles, főállású magántanárral, jelentkezz az elérhetőségeimen az első ingyenes megbeszélésre!
Szalontai Teréz
Online Angol Magántanár
https://angolonline.blogspot.com
További cikkeim:
Nyelvvizsga szintek
Angol szintfelmérő teszt
Turista angol
Angol állásinterjú